12:33 PM 1397/10/19 تعداد بازدید: 403

  صادرات آبزیان طبق روال عادی در حال انجام است

 عیسی گلشاهی مدیرکل دفتر بهبود کیفیت و بازار سازمان شیلات ایران درباره تاثیر نوسان نرخ ارز در افزایش صادرات آبزیان گفت: در هشت ماهه امسال صادرات انواع آبزیان نسبت به سال گذشته افزایش داشته که این مهم بر مبنای پیش بینی های سنواتی رخ داده و خارج از عرف معمول نبوده است.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران وی علت افزایش صادرات را صدور ماهیان و آبزیان غیرقابل مصرف مانند ماهیان مرکب، مار ماهی، سفره ماهی، صدف دریایی، عروس دریایی و اره ماهی در کشور دانست و افزود: براساس برنامه ریزی ها با افزایش تولید، حجم صادرات نیز باید صعودی شود.
گلشاهی با بیان اینکه در یک دوره سه ساله رکود قیمتی در ماهیان پرورشی داشتیم، اظهار داشت: نرخ ماهی بین سال های 94، 95 و 96 رکود داشته و حتی در برخی سالها شاهد کاهش قیمت نیز بوده ایم؛ بنابراین اختلال در افزایش تدریجی نرخ ها به افزایش یکباره قیمت منجر شده و در حالی که در این مدت، تورم قابل توجهی در بخش مواد غذایی صورت گرفته است.
مدیرکل دفتر بهبود کیفیت و بازار سازمان شیلات ایران ادامه داد: البته افزایش قیمت نهاده ها همچون خوراک آبزیان، بچه ماهی و سایر موارد در افزایش بهای ماهی بی تاثیر نبوده اما با این وجود افزایش قیمتی که ایجاد شده بیش از افزایش قیمت عمومی نیست که در محصولات پروتئینی رخ داده است.
وی درباره اینکه چرا برای آبزیان نرخ مصوب وجود ندارد، گفت: در 20 سال گذشته دولت حمایت مستقیم و نهاده ای از بخش آبزیان انجام نداده و همیشه قیمت آبزیان تابع قانون عرضه و تقاضا بوده است.
این مقام مسئول افزود: فقط برخی مکمل ها که ارز دولتی دریافت می کنند که سهم آنها در هزینه های تمام شده تولید قابل محاسبه است اما عموم نهاده های مربوط به آبزیان ارز نیما یا آزاد دریافت می کنند بنابراین امکان قیمت گذاری مصوب وجود ندارد.
گلشاهی با اشاره به پیشنهاد سازمان شیلات ایران برای تخصیص ارز دولتی توسط دولت به برخی نهاده های تولید از جمله خوراک آبزیان گفت: اگر به برخی از نهاده ها همچون خوراک آبزیان، مکمل ها و داروها به غیر از تخم چشم زده که سهم آن در تولید ناچیز است، ارز دولتی تخصیص یابد احتمال کاهش قیمت ها وجود دارد اما تاکنون این مهم میسر نشده است.
به گفته وی، سهم خوراک آبزیان در قیمت تمام شده ماهی حدود 50 درصد است.
مدیرکل دفتر بهبود کیفیت و بازار سازمان شیلات، افزایش هزینه های تمام شده تولید، محدودیت در توان صادراتی برخی گونه ها و نقل و انتقال ارز را از جمله مشکلات در حوزه شیلات و افزایش قیمت ها برشمرد.
گلشاهی، در حالی قیمت عمده فروشی انواع ماهی را برای هر کیلوگرم قزل آلای معمولی 22 هزار تومان، قزل آلای سالامون 27 هزار تومان، کپور معمولی 13 هزار تومان، کپور نقره ای (فیتوفاگ) 11 هزار تومان و میگوی پاک نشده را 48 تا 49 هزار تومان اعلام کرد که گزارش های میدانی از بازار حکایت از متفاوت بودن نرخ ماهی و میگو دارد.
منبع : ایرنا


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران